۱ ارزش های اخلاقی کودکان. معرفی کتاب ارزش های زندگی — هنر پویه
ارزش های اخلاقی کودکان

ارزش های اخلاقی کودکان. معرفی کتاب ارزش های زندگی

ارزش های اخلاقی کودکان

به بهانه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران: چگونه ارزش های اخلاقی را به کودکان خود بیاموزیم.

امیدوارم با خرید و مطالعه ی کتابهای خوب و مفید دنیای بهتری را برای فرزندانمان بوجود آوریم و در تربیت درست آنها موفق شویم.

دراین نوشته یک کتاب بسیار بسیار عالی درحوزه ی آموزش کودکان و ارزش های اخلاقی کودکان را به شما معرفی میکنیم به نام” ارزش های زندگی” که مولفان و مترجمان آن ” آقای ناصر یوسفی” و “خانم شهره یوسفی” از موسسه پژوهشی کودکان دنیا هستند البته همراه با شعرهایی از “آقای محمود کیانوش”، “خانم پروین دولت آبادی”، “آقای ناصر کشاورز”، ” خانم شکوه قاسم نیا” و …. نشر افق این کتاب را منتشر کرده است. 

روی سخن کتاب با مربیان است ولی با توجه به اینکه خانواده اولین جایی است که کودک در آن تربیت میشود و مادر و پدر اولین مربیان او هستند، توصیه می کنم برای تربیت درست کودکان خود چه به عنوان والدین چه به عنوان مربی  این کتاب را حتما خریداری کرده و با ترکیب خلاقیت خودتان و فعالیت های کتاب متناسب با شرایط و ویژگی های خانه و کلاس از نتایج فوق العاده آن بهره مند شوید و در ضمن لذت در کنار فرزند خود بودن را بیشتر کنید.

این کتاب به طور کاربردی به شما به عنوان یک مربی آموزش می دهد که چگونه ارزش های اخلاقی کودکان را به آنها بیاموزید و به شما یاد می دهد چگونه از ظرفیت ها و امکانات کلاس و انجام فعالیت های هنری به شیوه درست استفاده کرده و زیبایی های زندگی انسانی و ارزش های اخلاقی را به انها بیاموزید.

همانطور که میدانید دنیای امروز و فردای ما احتیاج به انسان های متخصص و آموزش دیده ای دارد که دارای ارزش ها و نگرش های اخلاقی و یا انسانی باشند.

توجه به ارزش های اخلاقی زندگی مانند صلح، احترام، ازادی، فروتنی و… مهمترین بخش از مسئولیت هر مربیست چرا که:

پرورش خلاقیت بدون توجه به پرورش ارزش های زندگی از تولید هر وسیله جنگنده ای مخرب تر است.

البته ارزش های متعالی انسانی وقتی معنا پیدا میکنند که در ما درونی شوند و همچون بخشی از رفتار های ما در زندگی زورمره تجلی پیدا کنند و مسلما انها از کودکی ساخته می شوند و این وظیفه شما را به عنوان مربی و اولیا سنگین تر می کند.

کتاب کتاب بسیار جذاب و کاربردی است که به عنوان یک مربی یا پدر و مادر مطمئنا از آن بهره فراوان خواهید برد.

در زیر قسمت هایی از این کتاب را برایتان بازگو می کنم :

ارزش های اخلاقی کودکان

شادی:

دستهایم،دستهایت
هردوپایم،هردوپایت
رقص گل با باد دیدی
رقص پروانه شنیدی
ما چو گل رقصان و خندان
ما چنان پروانه رقصان
دستهامان، دستهامان
یکنوا،آهنگ پامان
یار من، همدست من، همپای من شو
نرم و رقصان گرم با آوای من شو!
(پروین دولت آبادی)

“یکی از اصول و ارزشهای مهم زندگی شادی است شادی فقط داشتن لبخند و خنده بی خبری نیست در واقع شادی سهیم شدن با دیگران در همه تجربه های خوب زندگیست. ما باید این اصل را به میان خود و کودکانمان ببریم.  “”شادی یعنی اینگه از زندگی خود لذت ببریم.”

البته در این کتاب بعد از تعریف شادی و بازکردن مفهوم واقعی ان برای شما هدف های مرتبط را بیان می کند و راهکارهایی برای رسیدن به هدف ها پیشنهاد می کند. یادمیدهد چگونه شادی را پخش وپراکنده کنیم، چکونه با داشتن آرزوهای خوب برای دیگران موجب شادی خودمان شویم، چکونه با حرفهایمان موجب شادی دیکران شویم، چگونه لحظه های شادی را با دیگران داشته باشیم، چگونه دیگران را دوست داشته باشیم و دیگران نیز ما را دوست داشته باشند و….

با انجام ۳۹ فعالیت بسیار زیبا در قالب بازی، نمایش، گفتگو، ترانه، تصویر سازی ذهنی، نقاشی، کاردستی، نظر خواهی، قصه، کارگروهی و…

مسئولیت:

من میتوانم
آماده سازم
کیف و کتابم
وقتی سحر شد
بیدار باشم
دیگر نخوابم
من میتوانم
از تن درارم
پیراهنم را
از نو بپوشم
یک رخت دیگر
مانند بابا
من میتوانم
با مادر خود
این را بگویم:
دیگر بزرگم
مادر نزن تو
شانه به مویم.
من میتوانم
سهمی بگیرم
از کار خانه
هر کوشه باشد
از کارهایم
ده ها نشانه
من میتوانم
گل را بچینم
انرا ببویم
درباره گل
با شوق بسیار
شعری بگویم
من می توانم
از تن درارم
پیراهنم را
از نو پبوشم
یک رخت دیگر
مانند بابا
(شکوه قاسم نیا)

“مسئولیت یعنی کارها را به درستی انجام دادن، بهترین سعی را برای انجام هر کاری داشتن، سهم خود را از کاری انجام دادن، مراقبت از خود، دیگران و چیزها، کمک کردن به دیگران، وقتی به کمک نیاز دارند، کمک برای ساختن دنیایی بهتر.” “مسئولیت یعنی این که هر کدام از ما کاری که به عهده مان است انجام دهیم، یعنی مراقب دیگران و چیزهای دیگر بودن و …”

بعد از بیان اهداف به ارائه ی برنامه های جالب در قالب 37 فعالیت بسیار زیبا در به صورتهای بازی، نمایش، گفتگو، ترانه، تصویر سازی ذهنی، نقاشی، کاردستی، نظر خواهی، قصه، کارگروهی و… که برای رسیدن به هدفها طراحی شده می پردازد.

 و…

با این کتاب شادی و دیگر مفاهیم زیبای زندگی چون صلح، بردباری، همکاری و… را با انجام فعالیت های زیبا  و جذاب در خانه و کلاس آموزش دهید.

باعث افتخار است که چنین مجموعه با ارزشی در قالب یک کتاب در ایران عزیز ما ارائه میشود.توصیه می کنم این کتاب را تهیه کنید ، آنرا بارها و بارها مطالعه و تمرین کنید ، فرصت دهید تا مطالب ان برایتان درونی شود و به مرور آنها را برای فرزندان و هنرجویان خود بکار ببرید و در لذت ساختن دنیایی زیبا سهیم باشید.

همچنین ببینید:

کتاب از نون شب هم واجب تره

ارزش های اخلاقی کودکان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *